ביטול חוזה בעקבות פגם שנפל במכרז

25/09/2016 | יום ראשון 08:00

האם ניתן לבטל חוזה כאשר מגלים פגם במכרז?

האם ניתן לבטל חוזה כאשר מגלים פגם במכרז? מה עושים במידה ונגשנו למכרזים וזכינו בהם ולאחר מכן גילינו להפתעתנו שהמכרז פגום? מה דינו של המכרז? מה עושים במקרה כזה? ועוד. כל זאת במאמר שלפנינו.

תארו לעצמכם שפניתם למכרזים ברשויות מקומיות או למכרזים ממשלתיים. השקעתם כסף רב וזמן יקר, השגתם את הערבויות הנדרשות, לקחתם הלוואות, כספים, שילמתם לעורך דין, פניתם למומחים בחברות מכרזים, הכנתם הצעה, הגשתם אותה, שלחתם לבדיקה, וזכיתם במכרז. לאחר כל זה ושכבר רציתם להתחיל לספק את השירות או המוצר, מתברר שהמכרז פגום וישנה בעיה במכרז. מה עושים במקרה הזה?

נסביר זאת לפי הדוגמא הבאה:

רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז למגרש ביפו. לאחר שהזוכה נבחר, ביקשו לבטל את החוזה בטענה שיש במגרש פולשים. התובע ביקש להחזיר את הערבות הבנקאית אך רשות מקרקעי ישראל סירבה בטענה שהוא זה שהפר את החוזה. הזוכה לבית המשפט בבקשה לבטל את החוזה. השופטת שאלה האם במכרז שפורסם היה ידוע שיש פולשים במגרש והאם הוא ידע את המצב. בית המשפט מצא שבמסמכי המכרז לא הוזכר כלל עניין הפולשים, התובע טען שהוא הגיע למגרש וגילה שיש שם פולשים, ומכיוון שהפינוי הוא זמני לא משנה אם המגרש היה פלוש או לא, כי כל הזמן יחזרו הפולשים. התיאור שבו רשום במכרז שהמגרש פונה מפולשים אינו מספיק. תיאור המגרש במסמכי המכרז אינו נכון ומדויק דיו, ולכן קבעה השופטת שהמכרז הינו פגום, גם בהתקשרות שלו וגם בחוזה ולכן יש להחזיר את כספי הערבויות. לא הייתה סיבה לכאורה הנראית לעין שישנו פגם במכרז, לפני ביטולו, ולכן לא היה צורך לבדוק את המגרש לפני ביטול החוזה. בית המשפט פסק שיש להחזיר את כספי הערבות והמכרז הינו פגום ולכן גם החוזה פגום.

לסיכום:

לפי המקרה הנ"ל אנו למדים שבמידה וישנה בעיה במסמכי המכרז, יש לבדוק לעומק את העניין ולברר את המצב על דיוקו. לא תמיד מה שכתוב במסמכי המכרז הוא באמת המצב הנכון.

יש לבדוק ולעיין היטב במסמכי המכרזים ובמיוחד מכרזי ממשלה ומכרזי הרשויות המקומיות. במידה וניתן לבדוק גם את השטח כדאי ורצוי לעשות זאת.

לכן נקבע בחוק שבמידה וישנה בעיה במסמכי המכרז שמציגים מצב שונה מהמצב הקיים, יש לפנות לבית המשפט ובמידה ובית המשפט קובע שאכן ישנה בעיה במסמכי המכרז, יש להחזיר את כספי הערבות והחוזה אינו תקף. יש לזכור לברר כל עניין לגופו ואין להחליט ללא העברת העניין לבית המשפט. גם במקרה ומדובר במכרזי רשויות מקומיות אין לסמוך על כך ויש לבדוק ולברר את העניין.

אנו בGOVO מכרזים נעמיד לרשותכם את מיטב המומחים שיכולו לבדוק בוודאות את תקינות המכרזים. בברכת הצלחה ומכרז מוצלח. צוות המומחים של GOVO מכרזים.

כתבות נוספות באתר: