טוהר המידות כתנאי סף למכרז

05/09/2016 | יום שני 08:00

טוהר המידות כתנאי סף למכרז מהו?

טוהר המידות כתנאי סף למכרז מהו?

כאשר פונים למכרז ישנם תנאי סף, התנאים שבהם ניתן לגשת למכרז, המכרז עצמו נועד על מנת לשמור על תחרות והזדמנות שווה לכולם, שכל אחד שרואה לנכון כמתאים לגשת למכרז יוכל לגשת אליו. אך מה קורה במצב בו ישנה פגיעה בטוהר המידות?. לפני שנתחיל להסביר מה קורה. בואו ונתחיל מהתחלה.

טוהר המידות כתנאי סף – תנאי הכרחי שחייבים לעמוד בו על מנת לגשת למכרז.

נתאר מצב שאנו לדוגמא חברת קבלן וצפינו במכרז לבנייה. לאחר שבדקנו ועברנו על כל תנאי הסף במכרז החלטנו שגם אנחנו מעוניינים לגשת למכרז. נגשנו למכרז, עשינו את כל מה שדרוש, עמדנו בתנאי הסף ובכל הקריטריונים והדרישות, והמתנו למועד בחירת הזוכה. לאחר המועד המיוחל גילינו להפתענו שהמכרז ניתן לחברה קבלנית מתחרה ושבדקנו לעומק התברר כי החברה הנ"ל העבירה סכומי כסף לאחד מחברי וועדת ההחלטה במכרז. לכן על מנת לדאוג שהמכרז יהיה חוקי וייתן הזדמנות שווה לכולם, יש לקבוע את עניין טוהר המידות כתנאי הסף במכרז.

לאחר שהבנו מהו טוהר המידות, בואו ונסביר מה ההשלכות של מי שפוגע בטוהר המידות במכרזים?

נמשיך בדוגמא, לאחר שהחברה קיבלה את המכרז במרמה ומגלים זאת, מתחילה מסכת ארוכה של חקירות ודיונים ומתחילה בעצם חקירה פלילית נגד החברה המרמה במכרז. החברה צריכה להוכיח את חפותה ובמידה ולא הצליחה, החברה מקבלת קנס כספי גדול ומאבדת את זכותה לגשת למכרז. החברה רשאית להגיש עתירה לבית המשפט על מנת להשתתף במכרז.

דוגמא נוספת היא שבית המשפט לעניינים מנהליים דחה עתירה מהשופטת של מציע במכרז בטענה של אי חוקיות בתנאי הסף ואסרו על השתתפותו במכרז מכיוון שהיה מעורב בחקירה פלילית מטעם טוהר המידות. התברר כי החברה הייתה ביחד עם קבוצה של קבלנים שנעצרו לחקירה בטענה שנתנו שוחד לעובדי עיריית תל אביב. עדיין לא הוגשו נגדם כתבי אישום, והחקירה עדיין לא הסתיימה. למרות החשדות נגדה השתתפה החברה במכרז, אך נפסלה. וגם נדרשה לשלם 25,000 ₪ עד לשלב שבו החברה הייתה צריכה לפנות ולבקש להשתתף למכרז לאחר שנפסלה בו.

לסיכום:

כפי שאומר הפתגם הידוע "סוף גנב לתלייה", משקרים לא מרוויחים אלא להיפך רק מסתבכים. לכן מאוד חשוב לשמור על טוהר המידות ולא רק בגלל שמי שלא שומר על טוהר המידות מפסיד ומסתבך אלא גם על מנת לדאוג שהמכרז יהיה חוקי ושווה וישמור הן על הזוכים והן על החברות המפרסמות מכרזים. אצלנו בחברת GOVO מכרזים אנו דואגים ושומרים שהמכרז יהיה אמין וחוקי, ומלווים אתכם מהשלב הראשון שבו נחשפתם למכרז ועד לשלב הסופי של הזכייה במכרז. בברכת הצלחה, GOVO מכרזים.

כתבות נוספות באתר: