איסור תיאום בין מציעים

24/07/2016 | יום ראשון 08:00

תפקידי פרסום המכרז הם בעצם ליצור שתי מטרות. אחת מהן היא שמירה על שווין זכויות תוך הבטחה על מתן הזדמנויות שוות. המטרה הנוספת היא הבטחת יעילות כלכלית עבור מזמין ההצעה למכרז. ישנם אנשים ובעלי עסקים אשר בכוונתם לנסות ולהערים על חוקי המכרז, , ולנקוט בכול דרך אפשרית, אף שאינה חוקית, על מנת לזכות במכרז. מכרז זה כמובן נחשב 'מכרז תפור' חד משמעית.

תפקידי פרסום המכרז הוא הם בעצם ליצור שני שתי מטרות. אחת מהן, זה היא שמירה על שווין זכויות תוך הבטחה על מתן הזדמנויות שוות. הסיבה המטרה הנוספת היא הבטחת יעילות כלכלית עבור מזמין ההצעה למכרז. ישנם אנשים ובעלי עסקים אשר אין בכוונתם כל בעיה לנסות ולהערים על חוקי המכרז, לשמש את האינטרסים האישיים שלהם, לסכל כול תכנית, ולנקוט בכול דרך אפשרית, אף שאינן שאינה חוקיותחוקית, על מנת לזכות במכרז. מכרז זה כמובן נחשב 'מכרז תפור' חד משמעית. מבחינתם 'המטרה מקדשת את האמצעים' על מנת להגיע לזכייה המיוחלת. אך, חשוב שבמאמר זה תבינו מהם מהן ההשלכות בדרך הזו ובעיקר תבינו מהם החסרונות שעליכם לקחת בחשבון.

עבירה פלילית

הדרך השיטה 'המקובלת' שאותם עוברים על החוק מבצעים היא תיאום בין מציעים על הגשת סכום נמוך למכרז, כשבדרך כלל מתחרה מסוים ישחד מתחרים אחרים בסכום כסף נכבד על מנת להגיש הצעה נמוכה ובכך ירומם את הצעתו ויגביר את סיכויו לזכות. מיותר לציין כי זוהי עברה פלילית שמטרתה להערים ולפגוע באמינות המכרז. תיאום מחירים במכרז מהווה "הסדר כובל" הנקבע בחוק בשנת תשמ"ח 1988 על פי חוק ההגבלים העסקיים. העונש המקסימאלי עבור עבירה זו היא הוא עונש מאסר של שלוש שנים.  לרוב, הבעייתיות בשיטה זו היא דרך ההוכחה של עבירה זו. כלומר בדרך כלל ההסכמים נעשים בעל פה וכול זה בכדי למזער את הסיכוי לתיעוד הדבר. ובעצם בשיטה זו היכולת של ההגבלים העסקיים לעלות על המעשה נמוך יותר.

פרקטיקות לתיאום מכרז

ישנם מספר אפשרויות לגילוי תיאום מכרז בטרם הודעת תוצאות המכרז. ההצעות שהמתחרים מגישים הם הן הצעות שלבושות במגוון צורות. בדרך כלל הצעות שגבוהות מידי וידועות מראש ללא סיכוי לזכות או תנאיי הצעה אשר אינם הגיוניים וייפסלו שייפסלו בצורה מידית על ידי עורך המכרז. ישנם ישנן פרקטיקות נוספות כמו למשל הימנעות לגשת למכרז או משיכת מכרז ובכך אינה מותירהלא נותרת ברירה אלא להכריז על ה"זוכה".
עם השנים, למדו המציעים, שערכו תיאומי מכרז, ששמירה על מסמכים המעידים על ההסכם כמו, פקסים, מיילים וכול מידע אשרוכדומה, עלולה להפליל אותם ולהותיר ראיות עם ביקורי החוקרים. כמן  לכן, הם ביצעו הסכמים בעל פה, העלימו מסמכים, ושוחחו בקודים תוך הימנעות בנוגעחשש להאזנות מהאזנות סתר.

מסקנות

אנו בגובו ממליצים ככול שניתן להימנע מאי נעימויות כאלו ואחרות ולא להיכנס לתסבוכת פלילית העלולה להרשיע אותך בעברות וקנסות חמורים, כול זה מבלי להתייחס למחיר שייגרם שיגבה לעסק מהעסק שלך. במידה והנך ניגש למכרז שלדעתך סיכוייך נמוכים, עדיף להמתין למכרז הנכון לך, מאשר לערער את אמינותך. במידה ובחרת לגשת בדרך שאינה חוקית ומקובלת, תזכור! לרשות ההגבלים העסקיים יש טכניקות רבות ומגוונת על מנת לאתר מכרזים שאינם חוקיים בדרך שציינו לעיל. בסופו של דבר, כול בעל עסק מעוניין לזכות במכרז עקב מקצועיות ואמינות העסק, מאשר בדרך מפוקפקת.

כתבות נוספות באתר: