פטור לספק יחיד - מכשול או הזדמנות?

12/10/2016 | יום רביעי 08:00

פטור ממכרז - למי זה ניתן? באילו מקרים? והאם הוא מהווה מכשול או הזדמנות? כל השאלות והתשובות במאמר שלפנינו.

תחילה נסביר מהו ספק יחיד?

ספק יחיד מתאר מצב שבו יכול להיות רק ספק אחד שיש באפשרותו לבצע את העבודה. לדוגמא רשות מקומית מפרסמת מודעה שהיא מחפשת ספק על מנת לספק חשמל לשכונה מסוימת בבנייה. ברור שאין צורך לערוך מכרז כי רק חברת החשמל יכולה לספק חשמל. ולכן במקרה כזה אין צורך לערוך מכרז.

כאן נשאלת השאלה האם פטור ממכרז אינו נוגד את כל עקרונות המכרזים? הרי איפה השיויון התחרות, השקיפות, מתן הזדמנות שווה לכולם? אולם מצד שני ישנם מקרים שבהם אין טעם לערוך מכרז.

ערעור על הפטור

בכל אופן אין להתעלם במקרה ובו ישנו ספק לגבי הצדקת הפטור. ישנם מקרים שבהם וועדת המכרזים אינה עורכת מכרז בטענה שיש ספק יחיד אך לאחר בדיקה מדוקדקת מתברר שיש עוד ספקים שיכולים לספק את הטובין או העבודה. במצב כזה יש להתנגד לפטור ולאלץ את הרשות לערוך מכרז כדת וכדין. במקרה ומדובר במכרזי משרדי ממשלה ישנה חובה לפרסם את הכוונה להעניק פטור ממכרז כך שניתן לערער על ההחלטה במקרה של ספק.

לעיתים במכרזים רשויות מקומיות, הרשות המקומית אינה מחויבת לפרסם שהיא מעניקה פטור ממכרז והיא מנצלת זאת לטובתה. על כן, יש צורך לעקוב מקרוב אחרי התנהלות הרשות המקומית ולבדוק אם היא עומדת בכל התנאים.

נבהיר זאת באמצעות הדוגמאות הבאות:

רשות מקומית פרסמה פטור ממכרז ליבואן של ציוד ומשחקים שלא היה מוצדק, רק מכיוון שהייתה מעוניינת במתקנים מסוימים שמצאו חן בעיני האדריכל שעיצב את המגרשים. במקרה כזה יש לערער על הפטור מהמכרז, מכיוון שלא מדובר באמת בספק יחיד.

מקרה נוסף הוא של מכרז ממשלתי לארגון כנס בינלאומי והממשלה נתנה פטור ממכרז מכיוון שאותה חברה ערכה את הכנס בעבר.

לסיכום:

בשני המקרים הנ"ל בית המשפט קבע שמכיוון שלא הייתה הצדקה לפטור, שכן לא מדובר בספק יחיד אלא בנוחות של וועדת המכרזים ואינטרסים אישיים בלבד, יש לבטל את הפטור מהמכרז ולערוך מכרז כדת וכדין.

אנו למדים מכאן שבמידה וזיהינו איזו שהיא בעיה מבחינת הפטור למכרז, או שישנו ספק האם הפטור מוצדק יש לפנות ליחידה המזמינה לא יאוחר מ-14 ימי עסקים, על מנת לערער על הפטור.

אנו בGOVO מכרזים נציג בפניכם את כל המכרזים ונסייע לכם בכל שניתן. מחכים לכם צוות המומחים של GOVO מכרזים באתרנו ובטלפון.

 

 

כתבות נוספות באתר: