8 טיפים להשתתפות במכרז ממשלתי

24/10/2017 | יום שלישי 12:52

היכולת לזכות ולבצע מכרזים היא במקרים רבים ההבדל בין עסקים כושלים לחברות ענק. לפני שניגשים למכרז, יש חשיבות עליונה להבנת הקריטריונים לבחירת זוכה, לאופן כתיבת ההצעה והבנה במה כרוך הביצוע של המכרז. ריכזנו למענכם 8 טיפים לגישה נכונה למכרזים

  1. למצוא את המכרז הנכון: בכל רגע נתון יש מאות מכרזים, וכל יום מפורסמים עשרות מכרזים חדשים. השלב הראשון אם ככה, הוא לנפות את המכרזים הלא רלוונטיים במידה האפשרית. את זאת ניתן לעשות באמצעות חיפושים מתקדמים או סוכן חכם. השלב השני הוא לעבור על מודעות המכרזים שנותרו, ולברר באמצעות הטלפון או הקישור המצורף.
  2. מסמכי המכרז: כל המידע והטפסים הדרושים להגשת מועמדות, נמצאים מסמכי המכרז, שאותם רוכשים ברוב המקרים מאיש הקשר שצוין במודעה.
  3. אומדן: במסמכי המכרז ישנו אומדן למספר העובדים, הזמן, המשאבים, וההוצאות הדרושים לדעת מפרסם המכרז על מנת לבצעו. להערכה הזו יש שני שימושים: לתת למבצע המכרז רעיון כללי לגבי המשאבים הדרושים ולגבי כמות המשאבים שמפרסם המכרז מצפה לראות בהצעות. הצעה הנמוכה באופן משמעותי מההערכה, תידחה מחשש שלא תוכלו לבצע את המכרז בסכום המוצע.
  4. אמות מידה: במסמכי המכרז מפורטים הקריטריונים שעל פיהם ההצעות מדורגות. לסכום הנדרש בהצעה יש משקל רב, אך הוא לא הקריטריון היחיד. הצעה נמוכה מדי, או הצעה הניתנת על ידי גורם שלא הראה שיוכל לבצע את המכרז תיפסל.
  5. נוסח: רמת הכתיבה משקפת את הרמה של העסק. חברה שלא מסוגלת לנסח הצעה ברורה וברמה טובה, תטיל ספק על היכולת של החברה לבצע את המכרז. בנוסף, מומלץ להשתמש בנוסח הדומה לנוסח מסמכי המכרז.
  6. ניסיון והמלצות: ניסיון הוא נכס יקר ערך. פרויקטים מוצלחים ולקוחות מרוצים יכולים לתת לוועדה הבוחנת את הביטחון שתוכלו לבצע את הפרויקט בהצלחה.
  7. פרוטוקולים: על מנת ללמוד כיצד הצעות נבחנות, אפשר למצוא בקלות פרוטוקולים של ישיבות בהן מפרסמי המכרז דנו בהצעות השונות, במיוחד במכרזים שהשתתפתם בהם. פרוטוקולים של ישיבות מספקים חלון אל תוך דרך המחשבה והפעולה של ועדות כאלו.
  8. לביצוע מכרז יש חשיבות גדולה יותר מהרווח הכספי. ביצוע של מכרז באופן איכותי, יעלה את היוקרה של החברה המבצעת באופן משמעותי.

 

כתבות נוספות באתר: