ביטול מכרז שהוצא ללא סמכות

29/08/2016 | יום שני 08:00

מה עושים במקרה שבו חייבים לבטל את המכרז?, האם בסמכות בית המשפט לבטלו?, זאת במאמר שלפנינו.

מה עושים במקרה שבו חייבים לבטל את המכרז?, האם בסמכות בית המשפט לבטלו?, זאת במאמר שלפנינו.

בית המשפט בדרך כלל נמנע מלבטל מכרז, בית המשפט יחליט לבטל את המכרז, רק אחרי שניסה את כל האפשרויות העומדות לפני כדי לשנות את תוצאות המכרז. בית המשפט מעדיף לפסול זוכה, לבטל החלטה של ועדת המכרזים או להחזיר את הדיון לוועדה, מאשר לבטל את המכרז.

מדוע?

1.      ביטול מכרז לאחר הגשת ההצעות ופתיחתן, חשיפת המשתתפים וההצעות, ועריכת מכרז חדש, הוא הליך בעייתי.

2.      זמן – לערוך מכרז חדש לוקח זמן ובינתיים השירות או הפרויקט שעורכים עבורו את המכרז מתעכב.

בית המשפט יעשה הכול על מנת להגיע לפשרה ולא לבטל את המכרז. בדוגמא הנ"ל נסביר את ההשלכות של ביטול המכרז.

במקרה שלפנינו הרשות למלחמה בסמים פרסמה מכרז לבחירת מגדלים ויבואנים למריחואנה רפואית. הדבר עורר בעיות קשות מבחינת המגדלים, כמו שאנו יודעים השימוש במריחואנה רפואית הוא על מנת להקל על סבלם של חולים קשים. כיום מטופלים 5,500 חולים ברישיון, ומספרם עשוי להגיע ל40,000. למגדלים שעתרו לבית המשפט ישנן טענות קשות נגדו: המכרז אינו כלכלי, הוא לא ברור דיו וקשה מאוד להגיש הצעה, תנאי הסף אינם הגיוניים, לא קיימו שימוע עם המגדלים, והם יצטרכו לאבד את פרנסתם. הטענה המרכזית הייתה שאין לרשות הסמים סמכות לעסוק במריחואנה רפואית, לנהל את תחום הגידול ולפרסם את המכרז. המדינה באמצעות הפרקליטות החליטה לעצור את המכרז. החלטה זו חסכה מבית המשפט לבטל את המכרז, בית המשפט אינו אוהב להתערב בהחלטות ובפעולות המנהל הציבורי. בכל מקרה שקיים איזה שהוא ספק לגבי חוקיות של מכרז, בין אם מכרז ממשלתי ובין אם לא, כמו הסמכות שיש למפרסם המכרז- יש להגיש ערעור לבית המשפט.

לסיכום:

המקרה הנ"ל מצביע על כך ומוכיח שבית המשפט אינו מעוניין לבטל מכרז הן בשל הקושי שבעריכת מכרז חדש, הן בכך שהפרויקט מתעכב, והן בשל ההשלכות שיש לביטול המכרז. אנו צריכים לדעת ולהבין שלא תמיד כל מכרז שמתפרסם הינו חוקי ובסמכות מפרסם המכרז, ולכן יש לבדוק כל עניין לגופו, במקרה שלנו לרשות הסמים לא הייתה סמכות לפרסם מכרז לגידול מריחואנה רפואית, לכן המסקנה שאנו למדים שכאשר אנו נתקלים במכרז שנראה לנו שאינו חוקי או שאינו בסמכות המפרסם לפרסמו, עלינו לפנות ולערער לרשויות החוק על מנת לבדוק את חוקיות המכרז. צוות המומחים של GOVO מכרזים יכול לסייע לכם לבדוק את המכרזים ומעמיד לרשותכם את מיטב המומחים ועורכי הדין שיסייעו לכם לזכות במכרז, ולהצליח. מחכים לשמוע מכם, צוות המומחים של GOVO מכרזים.

כתבות נוספות באתר: