איך מזהים מכרז 'תפור'?

25/08/2016 | יום חמישי 08:00

מכרז תפור מהו? לעתים אנחנו נתקלים במכרזים שנראים בלתי ניתנים להשגה, שכבר נראה שמישהו אחר כבר זכה במכרז ומיותר לגשת אליו.

מכרז תפור מהו? לעתים אנחנו נתקלים במכרזים שנראים בלתי ניתנים להשגה, שכבר נראה שמישהו אחר כבר זכה במכרז ומיותר לגשת אליו. מכרזים אלו יכולים להיות מכרזים ממשלתיים, מכרזים של רשויות מקומות ועוד.

כאשר אנו נגשים למכרז אנו משקיעים מאמצים רבים, פונים לחברות מכרזים, מחפשים מכרזים, עד שמוציאים מכרז רלוונטי, משקיעים זמן כסף, פונים לעורך דין, מגייסים הלוואות וערבויות בנקאיות, לומדים את המכרז ומכינים את כל המסמכים הדרושים, אך מה עושים במידה ונתקלים במכרז שנראה כי כבר מישהו אחר זכה בו והשיג אותו בדרכים לא חוקיות, או במילים אחרות מכרז 'תפור'?.

איך נזהה מכרז תפור?

ישנם כמה כללים לגלות שהמכרז תפור: 1. לוח הזמנים לא סביר- הכוונה שהזמנים של המכרז לחוצים ולא סבירים, אין זמן להתכונן להגשת המכרז, אין זמן להגיש את ההצעות, אין זמן להסביר, ואין זמן להכין את המסמכים הדרושים להצעה. לדוגמא כאשר סיור החובה מתקיים מיד לאחר הפרסום. 2. תנאי הסף לא סבירים ולא מתאימים, אין דחיפות במכרז, בקשה להארכה אינה מתקבלת, או שהתקופה קצרה ביותר. 3. התנאים אינם עניינים, לא תורמים להצלחת הפרויקט ואף מכוונים למשתתף מיוחד כגון: ותק לא סביר, דרישות מיוחדות ולא סבירות או כמות פרויקטים לא סבירה. 4. הכשרה או תעודה מסוימת וספציפית וניסיון מאוד ספציפי. 5. המלצות שונות לא סבירות, לדוגמא 5 פרויקטים בשנתיים האחרונות, היקף מעל 5 מיליון ₪ כל אחד. 6. עורך המכרז אינו נותן חתימות. 7. עורך המכרז מעוניין שלכל אחד יהיה לדוגמא רכב 4X4 וכדו'.

בקיצור הדרישות של עורך המכרז אינן סבירות, לא מתאימות לכולם, ולא ענייניות למכרז.

מה דינו של מכרז תפור?

במידה שראינו וגילינו מכרז תפור עלינו להיזהר ולא לגשת למכרז, זה אינו מכרז זה מעשה שקר ורמיה. אין לאפשר לוועדת המכרזים לקבוע מי יזכה במכרז ללא קיום התחרות והגשת כל ההצעות. כל מי שמנסה בדרך לא חוקית, ע"י מתן שוחד או העדפות של קרובי משפחה או טובות הנאה כלשהן, אינו מאפשר מכרז חוקי, והמכרז מתבטל ואינו מתקיים.

לסיכום עלינו לבדוק היטב מכרזים כדי לדעת אם המכרז שלפנינו הינו תפור, לפי הסימנים שהסברנו קודם. במידה וראינו שלוח הזמנים לא סביר, אין זמן להגיש הצעות, תנאי הסף אינם סבירים ועוד, כל התנאים מצביעים על כך שהמכרז תפור. במידה ואין אנו יודעים אם המכרז תפור והוא נראה לכאורה תקין, עדיף לגשת למומחים. צוות המומחים של GOVO מכרזים, יוכל לעזור ולסייע לכם לזהות האם המכרז תפור. לרשות החברה מאגר רחב של מכרזים המותאמים ללקוחות לפי בקשתם. תוכלו ליצור קשר באתרGOVO  מכרזים ובטלפון. מחכים לשמוע מכם, צוות המומחים של GOVO מכרזים.

כתבות נוספות באתר: