היזהרו לכם משיהוי

29/09/2016 | יום חמישי 08:00

על מנת להבין מדוע עלינו להיזהר משיהוי עלינו קודם כל להבין מהו שיהוי.

על מנת להבין מדוע עלינו להיזהר משיהוי עלינו קודם כל להבין מהו שיהוי. כל התשובות במאמר שלפנינו.

מהו שיהוי?

כאשר רוצים להגיש לבית המשפט עתירה מנהלית לגבי המכרז ואפילו במקרים שבו העתירה מוצדקת, יכול להיווצר מצב שבו העתירה תדחה מסיבות שיהוי.

ישנם שלושה סוגים של שיהוי:

שיהוי סובייקטיבי: העותר ממתין להגשת העתירה הרבה זמן וזה בעצם מראה שוויתר על העתירה ולא מעוניין להגישה. (חוק ההתיישנות).

שיהוי אובייקטיבי: בשל דחיית מועד העתירה החלו שינויים לרעה. במילים אחרות, בזמן שהמתינו להגשת העתירה על ידי העותר המצב הורע ויש לפעול לטובת הכלל ולא לטובת הפרט, על מנת להציל את המכרז.

פגיעה בשלטון החוק: במידה והשיהוי גורם לאיזה שהיא פגיעה בשלטון החוק, בית המשפט אינו ייתן יד לפגיעה בשלטון החוק.

על מנת לעתור לבית המשפט יש לשים לב לא לדחות את העתירה כדי שלא יגרם שיהוי ולהגישה במהירות האפשרית. כל דחייה תגרום לשיהוי מטעם הצד השני והעתירה תדחה מטעמי שיהוי.

נבהיר זאת על ידי הדוגמא הבאה:

במכרז הרשות המקומית, עיריית בת ים נגד דוד עזרא עבודות. בתקנות בית המשפט לעניינים מנהליים נקבע שיהוי של יום אחד שאחריו לא ניתן להגיש עתירה. מכיוון שדוד עזרא עבודות המתין והגיש את העתירה בזמן, העירייה והזוכה במכרז טענו שאין לדון בעתירה מטעמי שיהוי. לדעתו היה ראוי להעלות את הטענות מיד לאחר החלטת וועדת המכרזים ולא כיום, לאחר 3 חודשים מהחלטה. לאחר שכבר החלו בביצוע העבודות מטעם חברת אלונים על ידי העירייה שנתנה צו התחלת עבודה וכן החלו להזמין חומרי בניין ונערכו סיורים בנכס, בית המשפט הסיק שהעותרת השתהתה הן שיהוי סובייקטיבי והן אובייקטיבי. לאחר דיון ארוך קבעה וועדת המכרזים שאין לפסול את ההצעה הזוכה גם אם ישנם טענות סבירות. בכל מקרה מכיוון שהעותרת שהתה בעתירה, העתירה נדחתה.

לסיכום: כאשר במכרז ממשלתי או במכרז של רשות מקומית מעוניינים להגיש עתירה נגד המכרז על פגיעה במכרז ועוד, יש להגיש עתירה עד לזמן הנקבע בחוק. כאשר מגישים את העתירה לאחר המועד הנקבע יכול להיווצר מצב של שיהוי ואז ישנו סיכוי גדול שהעתירה תדחה. לכן אם מעוניינים להגיש עתירה יש להגישה במועד שנקבע ולא רגע אחד מאוחר יותר. במידה והנכם מעוניינים להגיש עתירה ואתם יצרתם מצב של שיהוי, בית המשפט לא יבוא לעזרתכם.

כאשר מעוניינים לפנות למכרזים ממשלתיים או למכרזים ברשויות מקומיות, עדיף להתייעץ עם המומחים. אנו בGOVO מכרזים נעמיד לרשותכם את מיטב עורכי הדין והמומחים שיסייעו לכם בכל תהליכי המכרז. מחכים לכם, צוות המומחים של GOVO מכרזים.

 

כתבות נוספות באתר: